Máme sa báť komárov?
Kedy ste naposledy videli krásnu červenú lienku s peknými čiernymi bodkami? Ja už veľmi dávno. Za posledných desať rokov na chalupe stále nachádzame len také väčšie oranžové, tzv. ázijské lienky. Sú to predátori a na Slovensko sa dostali niekedy okolo roku 2007. Keďže sa množia trikrát rýchlešie, tak tie naše červené sa stali ich obeťami.
S komármi je to podobné, ale s tým rozdielom, že pre nás ľudí sú oveľa nebezpečnejšie. Prečo? Uštipnutie komárom nie je príjemné, však? Možno ste to nechali len tak, možno vám stačilo uštipnuté miesto schladiť a niekomu možno pomohol aloe vera sprej prvej pomoci (napríklad mne). Podľa môjho názoru by nemal chýbať ani v jednej domácej lekárničke a nielen v letnom období. Dočítala som sa však, že na to, čo nám hrozí zo strany agresívneho komára, tzv. komára tigrovaného, nebude stačiť iba spomínaný sprej prvej pomoci.
Niektorí entomológovia predpokladajú, že tento druh už na Slovensku je, len o ňom pre chýbajúci monitoring inváznych druhov na pohraničí Maďarska a Rakúska nevedia. V týchto krajinách je jeho výskyt už potvrdený. Tento komár sa šíri tam, kde má dobré podmienky, preto ho naša krajina doslova „láka“. A prečo by sme sa ho mali báť? Podľa vedcov tento druh predstavuje vynikajúceho prenášača vírusových ochorení, ako je napríklad západonílsky vírus. Je tu riziko, že jeho prítomnosť u nás prinesie aj nové ochorenia, ako horúčka dengue a chikungunya. Podľa dostupných informácií tieto vírusy spôsobujú lokálne prepuknutia práve v krajinách, kam sa tento komár dostal a rozmnožil sa.
Ako sa môžeme chrániť? Najlepšie by bolo vyhýbať sa týmto komárom a ak už nás uštipne, tak okamžite striekať aloe vera sprej prvej pomoci. Ale najväčšiu výhodu bude mať ten, ktorého imunitný systém bude najsilnejší a dokáže s vírusmi ľahko bojovať. Tak ako pri všetkých vírusoch a baktériách, aj v tomto prípade platí, že dlhodobá prevencia je základ. Laicky povedané, mali by sme svoju imunitu pripraviť tak, že v prípade akéhokoľvek vírusu dokáže s ním efektívne bojovať a nakoniec aj zvíťaziť. Nielen aloe vera v spreji prvej pomoci, ale hlavne dlhodobé vnútorné užívanie aloe vera gelu vám môže pomôcť povzbudiť a zlepšiť váš imunitný systém.
Ak máte záujem dozvedieť sa viac, neváhajte ma kontaktovať.
Anna KOPECKÁ
strieborná organizačná manažérka
tel: +421 910 967 357
e-mail: annakopecka.lr@gmail.com
Nachádzate sa na webovej stránke LR partnera Ing. Anny Kopeckej. Toto nie sú oficiálne internetové stránky spoločnosti LR HEALTH & BEAUTY SYSTEMS, s.r.o.